KOMISJA REWIZYJNA
STOWARZYSZENIA „DOLNOŚLĄSKA DOLINA WODOROWA”
Prof. dr hab. inż. Jerzy Kaleta
Prof. dr hab. inż. Jerzy Kaleta jest ekspertem w dziedzinie mechaniki materiałów oraz metod badawczych mechaniki eksperymentalnej, z ponad 40-letnim doświadczeniem naukowym i dydaktycznym. Jego zainteresowania naukowe obejmują m.in. materiały magnetyczne typu Smart, kompozyty z udziałem cieczy magnetoreologicznych, materiały o gigantycznej magnetostrykcji, elastomery magnetoreologiczne oraz zagadnienia związane z wysokociśnieniowym gromadzeniem wodoru do zasilania ogniw paliwowych. Profesor jest autorem 468 publikacji naukowych cytowanych 1716 razy (Google Scholar), promotorem 16 przewodów doktorskich oraz patentów, w tym MagViCam – pierwszej na świecie kamery magnetowizyjnej, za którą otrzymał złoty medal na Brussels Eureka. Legitymuje się osiągnięciami w zakresie wykorzystania wysokociśnieniowych zbiorników kompozytowych do gromadzenia samochodowych paliw gazowych, takich jak metan i wodór oraz zastosowania stacjonarnych ogniw paliwowych do celów energetycznych. Pełnił funkcję koordynatora lub realizatora, po stronie Politechniki Wrocławskiej, następujących projektów z obszaru ciśnieniowego gromadzenia wodoru, finansowanych ze środków UE: StorHy, InGas, HyComp, Copernic, HyPactor, HyCube, Hiphone, RoadTrhyp, EcoHydro (dwa ostatnie obecnie realizowane). Bierze udział w realizacji projektu HyStor (zmniejszenie przepuszczalności wodoru za pomocą nanowarstw zol-żel) finansowanego ze środków norweskich. Współpracował z renomowanymi producentami zbiorników i pojazdów oraz firmami gazowniczymi (m.in. Dynetek, Ullit, Mannesmann, Faber, Hexagon, FIAT, Volvo, Daimler, PSA, Opel, Raufoss, EADS, JRC, GDF-Suez, Siemens, EcoCat, Ventrex, CEA lub Air Liquide). Legitymuje się udokumentowaną współpracę z podmiotami gospodarczymi, dla których zespół Politechniki Wrocławskiej prowadzi badania w zakresie B+R oraz badania i homologacje zbiorników wysokociśnieniowych przeznaczonych do odbioru sprężonego wodoru. Należą do nich takie firmy jak: OptimumCPV (Belgia), SSA (Belgia/USA), Rehau (Niemcy), LZS (Niemcy), Comat (Niemcy), IEL (Polska), Magna (Austria), Hexagon-Xperion (Niemcy/Norwegia / USA), Plastic-Omnium (Francja), Mahytec (Francja), Faurecia (Francja). Koordynował też część badań w ramach dużego projektu krajowego „Wykorzystanie odpadowego wodoru do celów energetycznych”. Obecnie jest także członkiem zespołu ds. wodoru, utworzonego przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa, reprezentuje Politechnikę Wrocławską w gremiach InnoEnergy oraz wspólnie z zespołem uczestniczy w przygotowaniu polskich projektów z zakresu wytwarzania, gromadzenia i wykorzystania wodoru.
Artur Kowalik
Artur Kowalik – pracownik Departamentu Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Absolwent dwóch kierunków na Uniwersytecie Wrocławskim: germanistyki i psychologii. Dodatkowo ukończył studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu w zakresie rachunkowości. Wieloletni urzędnik Służby Cywilnej w administracji rządowej (Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu), gdzie zajmował się między innymi współpracą zagraniczną, funduszami europejskimi w programach transgranicznych oraz dotacjami na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.
Cezary Marzęda
dr hab Marcin Sobczyk, prof. UWr
Marcin Sobczyk – doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, chemik, dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz kierownik Zakładu Analizy Instrumentalnej i specjalności Analityka Instrumentalna. Do 31 sierpnia 2024 r. pełnił funkcję Prodziekana ds. Innowacji i Rozwoju. W latach 2009–2023 był Pełnomocnikiem Dziekana ds. Praktyk Zawodowych.
Od początku kariery zawodowej związany z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w fizykochemii nieorganicznej, spektroskopii elektronowej oraz fizykochemii lantanowców i aktynowców. Jego zainteresowania naukowe obejmują materiały luminescencyjne, zwłaszcza te wykazujące konwersję energii wzbudzenia z zakresu UV i NIR na światło widzialne, a także czujniki optyczne, magazyny ciepła, technologie wodorowe oraz materiały ochrony radiologicznej.
Jest autorem bądź współautorem blisko 60 prac naukowych opublikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach. Wypromował trzech doktorów i jest promotorem jednego przewodu doktorskiego. Wypromował ponad 50 magistrów chemii. Był inicjatorem utworzenia na Wydziale Chemii UWr kierunku Zielona Chemia, którego obecnie jest koordynatorem. Aktywnie uczestniczy w pracach eksperckich Porozumienia Wodorowego.
Miłosz Węgrzyn
Miłosz Węgrzyn – radca prawny, absolwent prawa i politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, gdzie brał udział w przygotowywaniu strategicznych projektów z obszaru odnawialnych źródeł energii i gospodarki wodorowej, oraz w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „INVEST-PARK”, gdzie pełnił funkcję prokurenta Spółki i wicedyrektora Departamentu Prawnego. Obecnie odpowiedzialny za sprawy korporacyjne i compliance w Qair Polska S.A., jednej z największych spółek energetycznych w Polsce zajmującej się rozwojem projektów OZE oraz sprzedażą energii elektrycznej.