ZARZĄD STOWARZYSZENIA „DOLNOŚLĄSKA DOLINA WODOROWA”
PREZES ZARZĄDU – Sławomir SOBKIEWICZ
Od ponad 30 lat związany z branżą chemiczną i energetyczną. Absolwent Wydziału Zarządzania i Inżynierii Produkcji Politechniki Opolskiej oraz studiów podyplomowych na Politechnice Krakowskiej i Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (w zakresie zarządzania bezpieczeństwem informacji).
Kompetencje zawodowe zdobywał na wydziałach produkcyjnych oraz w biurze zakupów Jednostki Biznesowej Energetyka Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. Uczestniczył w wielu kluczowych dla Spółki procesach inwestycyjnych, takich jak Nowa Elektrociepłownia, wymiana odcinków sieci wody pitnej, przemysłowej, grzewczej oraz projekty poprawiające efektywność energetyczną.
Był odpowiedzialny za wdrożenie Systemu Zarządzania Energią zgodnie z ISO 50001:2018 i rozwiązań systemowych wynikających z ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.
W 2021 r. powołany przez Zarząd do zadania utworzenia Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Od lutego 2022 r. Prezes Zarządu Stowarzyszenia.
- Audytor Wiodący Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji według normy PN-EN ISO/IEC 27001,
- Audytor Wewnętrzny Systemu Zarządzania Ciągłością Działania według normy ISO 22301.
Szymon PŁOŃSKI – Wiceprezes Zarządu
Dr inż. Andrzej WĘGRZYN – Wiceprezes Zarządu
Dr Andrzej Węgrzyn pełni funkcję Wiceprezesa Stowarzyszenia Dolnośląska Dolina Wodorowa oraz eksperta Parlamentarnego Zespołu ds. Energii i Wodoru. Jest autorem publikacji branżowych na temat transformacji energetycznej, bilansowania energii w klastrach oraz metodyki tworzenia wodorowej mapy polski. W Porozumieniu sektorowym na rzecz gospodarki wodorowej pełni funkcję lidera grupy roboczej ds. studiów wykonalności dolin wodorowych. Jako ekspert rozwoju strategicznego łączy wiedzę ekonomiczną i techniczną z aspektami sprawiedliwej transformacji.
Radosław ŻYDOK – Wiceprezes Zarządu
Z wykształcenia inżynier informatyk i ekonomista, ukończył roczny program Executive MBA z Zarządzania Innowacjami. Ma 17 lat doświadczenia zawodowego, z czego ostatnie 7 na stanowiskach kierowniczych w organizacjach otoczenia biznesu, think-tankach i korporacjach. Łączy pracę zawodową z inżynierską pasją do poznawania jak działają procesy techniczne, ekonomiczne i społeczne. Od 10 lat obserwuje i analizuje zmiany legislacyjne w Polsce i Unii Europejskiej, specjalizuje się w przepisach dotyczących energetyki, ochrony środowiska (w tym klimatu) i przemysłu, z naciskiem na jego procesy produkcyjne, efektywność, digitalizację i raportowanie. Wdrożył politykę klimatyczną i plan dekarbonizacji w jednym z największych przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce – KGHM Polska Miedź S.A. Ma duże doświadczenie w pracy z mediami i międzynarodowymi partnerami biznesowymi. Mówi biegle po angielsku.
Obszary zainteresowania analitycznego i naukowego:
- transformacja klimatyczna przemysłu
- technologie carbon capture & storage/utilization (CCS/U)
- energetyka konwencjonalna i odnawialna
- paliwa alternatywne, w tym wodór
- zrównoważona produkcja
- ESG & sustainability
- taksonomia UE i raportowanie niefinansowe (CSRD, NFRD)