Nowela prawa energetycznego, która likwiduje ograniczenia rozwoju rynku wodorowego wejdzie w życie! Podpis Prezydenta Andrzeja Dudy złożony pod dokumentem oznacza, że w Polsce powstają stabilne ramy dla rozwijającego się sektora energetyki wodorowej. Jasne definicje i przepisy ograniczą ryzyko inwestycyjne i ułatwią pozyskiwanie finansowania na nowe przedsięwzięcia.

W ustawie doprecyzowano wiele kwestii, które dotychczas nie były precyzyjnie zdefiniowane, np. definicje wodoru niskoemisyjnego; wodoru odnawialnego pochodzenia niebiologicznego (RFNBO); wodoru odnawialnego. Ale to nie wszystko – zdefiniowano również pojęcia sieci przesyłowej wodorowej, sieci dystrybucyjnej wodorowej, sieci wodorowej ograniczonej geograficznie, czy też magazynowanie wodoru.

To szczególnie istotne w kontekście umowy @Ministerstwa Klimatu i Środowiska z @Bankiem Gospodarstwa Krajowego w ramach wsparcia inwestycji w technologie wodorowe z Krajowego Planu Odbudowy (#KPO). Pakiet dofinansowań składać się będzie na trzy główne obszary. Pierwszy z nich zakłada budowę stacji tankowania wodoru, drugi – rozwój innowacyjnych pojazdów napędzanych tym paliwem. Trzeci ma zachęcić sektor prywatny do inwestowania w produkcję zielonego oraz niskoemisyjnego wodoru.

Połączenie nowej, bardziej przewidywalnej legislacji z zewnętrznym kapitałem stwarza szansę na realizację wielu innowacyjnych projektów opartych na odnawialnym wodorze. W efekcie może to znacząco przyspieszyć transformację polskiej energetyki, wzmocnić jej konkurencyjność i ułatwić współpracę z międzynarodowymi partnerami w ramach zielonej gospodarki.

Szczegółowe informacje można znaleźć pod linkami:

Ustawa z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw. Celem ustawy jest wprowadzenie do porządku prawnego regulacji dla sektora wodoru, która przyczyni się do likwidacji ograniczenia w rozwoju rynku wodoru oraz niepewności inwestycyjnej w tym zakresie.

Uchwalone w ustawie rozwiązania umożliwiają realizację jednego z celów przyjętej przez Radę Ministrów w dniu 2 listopada 2021 r Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do roku 2040 − „Stworzenie stabilnego otoczenia regulacyjnego”.

W szerszym kontekście, przyjęte przepisy będą realizacją jednego z kamieni milowych KPO, a także dadzą podstawę do spełnienia wymogów zrewidowanej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii (tzw. RED III), która zakłada stopniowe zastępowanie wodoru pozyskiwanego tradycyjnymi metodami z paliw kopalnych wodorem odnawialnym lub niskoemisyjnym.

Ustawa stanowi część pakietu legislacyjnego zwanego „Konstytucją dla wodoru”, którego głównym celem jest stworzenie ram regulacyjnych funkcjonowanie rynku wodoru w Polsce, i zakłada m.in.:
1) wprowadzenie siatki pojęć w przepisach prawa energetycznego koniecznych do rozwoju i funkcjonowania rynku wodoru w Polsce;
2) utworzenie ram umożliwiających międzysektorową działalność w zakresie gazu ziemnego i wodoru;
3) stworzenie zasad certyfikacji i wyznaczania operatorów wodorowych;
4) uregulowanie zasad koncesjonowania działalności związanej z magazynowaniem wodoru;
5) zaprojektowanie zasad funkcjonowania systemów wodorowych;
6) wprowadzenie systemowych mechanizmów wsparcia dla prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej dla projektów z zakresu technologii wodorowych;
7) propozycję uproszczeń dla podmiotów inwestujących w rozwój systemu wodorowego.

Przyjęte w ustawie rozwiązania realizują również kamień milowy (reformę) oznaczony nr B17G „Wejście w życie przepisów ustanawiających ramy prawne dla wodoru, w ramach reformy B2.1. Poprawa warunków dla rozwoju technologii wodorowych oraz innych gazów zdekarbonizowanych”.