13 września Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) zaprosiło do konsultacji publicznych dokumentu „Strategia Inwestycyjna – inwestycje w technologie wodorowe”. Projekt został przygotowany na potrzeby realizacji inwestycji Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) B2.1.1 „Inwestycje w technologie wodorowe, wytwarzanie, magazynowanie i transport wodoru”. Zespół Dolnośląskiej Doliny Wodorowej we współpracy z członkami Stowarzyszenia przeprowadził pogłębioną analizę dokumentu i przygotował propozycję jego poprawek, które zostały przekazane do MKiŚ. 

Jako aktywny członek Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce chcemy podkreślić wagę i potrzebę uruchomienia środków na budowę mocy produkcyjnych wodoru RFNBO w Polsce. Jednocześnie animując aktywnie środowisko związane z inicjatywą Dolnośląskiej Doliny Wodorowej pragniemy jeszcze raz podkreślić specjalną rolę wyznaczoną dolinom wodorowym w dekarbonizacji przemysłu, która została ujęta w wielu aktach prawnych, w tym ostatnio w Net-Zero Industry Act uchwalonym 13 czerwca br. Będąc członkiem konsorcjum finansowanego przez Komisję Europejską Baltic Sea Hydrogen Valley pokładamy ogromne nadzieje we wsparciu w tworzeniu podobnego projektu na pograniczu polsko-czesko-niemieckim. W tym celu mając za sobą kompetencje spółki Promet-Plast, która uruchomiła już produkcję zielonego wodoru z instalacji elektrolizera 5 MW oraz takich partnerów jak m.in. KGHM, ARP, PSG, czy Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego mamy nadzieję na zbudowanie wielkoskalowego projektu skierowanego na dekarbonizację przemysłu w południowo-zachodniej Polsce.

Po przeprowadzeniu narad z naszymi członkami, przekazaliśmy nasze wspólne propozycje do strategii. Wśród nich znalazły się m.in.:

  • Wyznaczenie przedstawiciela doliny wodorowej w roli obserwatora w Komitecie Inwestycyjnym BGK.
  • Możliwość wskazania propozycji kandydatów z dolin wodorowych do roli ekspertów w Komitecie Inwestycyjnym BGK, co przyczyni się do lepszego oceniania projektów pod kątem ich innowacyjności i potencjału rynkowego.

Budżet przeznaczony na wsparcie zadań, których dotyczy wspomniany dokument, wynosi aż 640 mln euro. To wsparcie będzie stanowić znaczący impuls dla rozwoju sektora wodorowego w Polsce, m.in. dzięki wsparciu inwestycji w nowe elektrolizery budowane w ramach hubów wodorowych. Dolnośląska Dolina Wodorowa już pracuje ze swoimi członkami i partnerami nad rozwojem takich projektów.

W celu zapoznania się z naszymi uwagami, zachęcamy do pobrania dokumentów: