Rewolucja Wodorowa w Energetyce
W ostatnich latach kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym i transformacją energetyczną stały się centralnymi tematami na arenie międzynarodowej. Jednym z kluczowych wydarzeń była udział Dolnośląskiej Doliny Wodorowej w Międzynarodowym Kongresie Naukowo-Technicznym “Bezpieczeństwo Energetyczne a Sprawiedliwa Transformacja”, zorganizowanym przez Instytut Techniki Górniczej KOMAG. Rozmawiamy z Agnieszka Spirydowicz, Dyrektorem Dolnośląskiej Doliny Wodorowej, która wzięła udział w panelu poświęconym roli wodoru, wody i węgla w przyszłości energetyki.
Agnieszka Spirydowicz podkreśla, że obecnie obserwujemy prawdziwą rewolucję w energetyce. Jeszcze niedawno wiele osób wątpiło w istnienie zmian klimatycznych oraz możliwość stworzenia nowego rynku i systemu energetycznego. Jednak obecnie nasza świadomość zmienia się, a potrzeba działań staje się coraz bardziej pilna.
Podczas panelu dyskusyjnego Agnieszka podkreśliła kluczową rolę wodoru w przyszłym systemie energetycznym. Wodór, zwłaszcza w formie wodoru zielonego, staje się nieodzownym elementem transformacji energetycznej, pozwalając na osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.
Spirydowicz apeluje o szybkie i efektywne działania w kierunku zielonej energii. Dostępne dowody naukowe i technologiczne wyraźnie wskazują na konieczność przyjęcia bardziej ekologicznych rozwiązań energetycznych. Dla Polski, utrzymanie swojej pozycji na arenie międzynarodowej zależy od działań w obszarze zrównoważonej energetyki.
Dolnośląska Dolina Wodorowa staje się wzorem dla innych regionów, inspirując rozwijanie technologii wodorowej i zielonej energii. Transformacja energetyczna jest możliwa i przynosi korzyści środowisku, gospodarce i społeczeństwu.
Jesteśmy na progu wielkich zmian w energetyce, a wodór stanowi klucz do przyszłości. Teraz zależy od nas, jak skorzystamy z tej szansy i przyspieszymy rewolucję energetyczną.
Paneliści:
- Żaneta Kłostowska– Klaster Technologii Wodorowych – moderator dyskusji
- Marcin Terebelski – Dyrektor Biura Sektora Obronnego, Dyrektor Programu Rozwoju Przemysłu w BGK
- Prof. Ryszard Naskręcki – Dyrektor Centrum ECOTECH-COMPLEX UMCS
- Marcin Mistarz – Martach Plus
- Mirosław Skibski – Prezes Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej
- Przemysław Mandelt – Prezes Zarządu, Tauron Ekoenergia
- Paweł Strzałkowski – Huawei Polska