17 grudnia 2024 roku odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. To nowy organ naszego Stowarzyszenia, który będzie wspierać Zarząd dostarczając cennych pomysłów oraz wspierając komunikację z Członkami Wspierającymi. Już pierwsze spotkanie przyniosło bardzo ciekawe wnioski, jak np. konieczność budowy zespołu i projektu poświęconego mikroinstalacjom OZE+H2 na potrzeby małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

W skład Rady DDW wchodzą przedstawiciele Członków Wspierających oraz kluczowi partnerzy z obszarów biznesu, nauki i przemysłu. W pierwszym spotkaniu wzięli udział zasiadający w organach DDW profesorowie uczelni, dyrektorzy instytutów naukowych czy dyrektorzy zakładów w dużych spółkach skarbu państwa i prywatnych. Zbudowanie tak szacownego grona jest dla nas powodem do dumy, ale też poważnym zobowiązaniem – nie możemy sobie pozwolić na bylejakość!

Głównym zadaniem Rady jest wspieranie Zarządu w opracowywaniu nowych projektów, wydarzeń i inicjatyw, a także usprawnianie przepływu informacji między Członkami oraz partnerami Stowarzyszenia. Dzięki temu możliwe jest wzmacnianie współpracy z kluczowymi podmiotami zewnętrznymi, efektywniejsza realizacja przedsięwzięć, rozwój ekosystemu wodorowego oraz umocnienie pozycji Dolnośląskiej Doliny Wodorowej na krajowej i międzynarodowej scenie gospodarki wodorowej.

Podczas grudniowego spotkania zaprezentowaliśmy aktualny stan Stowarzyszenia – w tym kondycję finansową i realizowane projekty. Omówiliśmy cele oraz priorytetowe obszary działań na 2025 rok, bazując na głównych kierunki zaproponowanych przez Zarząd. W toku dyskusji, która wywiązała się na temat możliwych do uruchomienia inicjatyw w przyszłym roku, kilku członków mocno wskazało na konieczność budowy oferty mikroinstalacji wodorowej opartej o własne źródła odnawialne i dotarcia z takim produktem do sektora MŚP. Chęć bycia samowystarczalnym energetycznie jest obecnie coraz częściej nie tylko podejściem wynikającym z chęci zapewnienia bezpieczeństwa ciągłości działania, ale też obniżenia rachunków za energię, gdyż ta z sieci staje się coraz droższa z każdym kolejnym rokiem. Kolejne spotkanie Rady zaplanowane na koniec stycznia 2025 roku będzie poświęcone tej inicjatywie. Cieszymy się, że mamy wśród naszych członków liczne firmy inżynierskie aktywnie działające na komercyjnym rynku wodoru – warto tu wspomnieć SBB Energy, Meitill Solutions i Instytut Energetyki. Z takimi partnerami jesteśmy przekonani, że przyszły rok będzie pełen aktywności, które skończą się kolejnymi realnymi wdrożeniami technologii wodorowych w Polsce.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za poświęcony czas i zaangażowanie!

Pełny skład Rady DDW dostępny jest pod poniższym linkiem.