Projekt “Baltic Sea Hydrogen Valley” (w skrócie również: BalticSeaH2 lub Baltic) jest finansowany przez Unię Europejską oraz Clean Hydrogen Partnership. Jego celem jest demonstracja gospodarka wodorowej przy pomocy największej transgranicznej doliny wodorowej w Europie.
BalticSeaH2 to pionierska, innowacyjna inicjatywa, tworząca dolinę wodorową obejmującą cały region Morza Bałtyckiego. Skupiając się na głównej dolinie w południowej Finlandii i Estonii, projekt ma na celu zrewolucjonizowanie krajobrazu energetycznego, wspieranie samowystarczalności i minimalizowanie emisji dwutlenku węgla w różnych gałęziach przemysłu. Wyniki z głównej doliny zostaną powielone w innych regionach projektu.
Dzięki konsorcjum 40 partnerów z dziewięciu krajów regionu Morza Bałtyckiego i kilku różnych gałęzi przemysłu, BalticSeaH2 dąży do zbudowania zintegrowanej, międzyregionalnej gospodarki wodorowej na niespotykaną dotąd skalę w Europie.
Główne informacje o BalticSeaH2:
- 40 partnerów w 9 krajach
- Koordynowane przez CLIC Innovation i Gasgrid Finland
- Główna dolina między Finlandią a Estonią; doliny replikujące w Norwegii, Szwecji, Danii, Łotwie, Litwie, Polsce i północnych Niemczech
- Całkowity budżet 33 mln €, dofinansowanie UE w wysokości 25 mln €
- Transgraniczna główna dolina Estonia – południowa Finlandia z połączeniem rurociągowym
- Uwzględnione w projekcie sektory końcowego wykorzystania w głównej dolinie:
- Transport (bezpośrednie wykorzystanie wodoru i bezemisyjne paliwa syntetyczne, tzw. e-fuels)
- Przemysł chemiczny
- Przemysł energetyczny (Power-to-X)
- Morski: wykorzystanie i transport wodoru
- 7 połączonych dolin za pomocą połączeń rurociągowych i morskich wspiera budowę pełnej bałtyckiej gospodarki wodorowej
Szczegółowe informacje o projekcie oraz naszej w nim roli dostępne są w załączonej prezentacji: BalticSeaH2 – Dolnośląska Dolina Wodorowa