Ponad 100 wystawców i kilka tysięcy uczestników reprezentujących różne sektory gospodarki – w tym Stowarzyszenie Dolnośląska Dolina Wodorowa – było obecnych na tegorocznej edycji targów H2POLAND & NetZero Energy 2025, które odbyły się w dniach 8-10 kwietnia 2025 roku. Poznańskie wydarzenie było jednym z kluczowych punktów debaty o przyszłości energetyki i jej transformacji. Objęło je patronatem i wzięło aktywny udział m.in. Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Województwo Wielkopolskie, którego wysocy przedstawiciele odwiedzili stoisko Dolnośląskiej Doliny Wodorowej.

Dolnośląska Dolina Wodorowa, reprezentująca region o wyjątkowym potencjale w zakresie rozwoju technologii wodorowych, była partnerem merytorycznym tegorocznego H2Poland. Na swoim stoisku zaprezentowała się wraz z partnerami, przedstawiając prowadzone projekty, dostępne produkty i usługi, planowane inwestycje oraz modele współpracy. DDW gościła na nim Minister Klimatu i Środowiska Paulinę Hennig-Kloskę oraz Wicemarszałka Wójewództwa Wielkopolskiego Jacka Bogusławskiego.

Stoisko DDW odwiedziła Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska. Na zdjęciu rozmawią z nią wiceprezes DDW Szymon Płoński

Gościem stoiska DDW był również Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Jacek Bogusławski – na zdjęciu w trakcie rozmowy z przedstawicielami DDW i Tauron Inwestycje

Podczas targów ogłoszone zostały nowe, strategiczne partnerstwa Dolnośląskiej Doliny Wodorowej z firmami Penspen i Casale.

To dwie doświadczone, działające na międzynarodowym rynku firmy, z którymi DDW zamierza realizować ambitne projekty: wspólnie budować przedsięwzięcia związane z produkcją i transportem amoniaku w regionie Morza Bałtyckiego – z Casale – oraz uczestniczyć w procesie planowania i budowy infrastruktury do transportu wodoru w Polsce – z Penspenem – wyjaśnia Szymon Płoński, wiceprezes Dolnośląskiej Doliny Wodorowej.

W ramach stoiska Dolnośląskiej Doliny Wodorowej promowany był również międzynarodowy projekt Baltic Sea Hydrogen Valley, którego DDW jest członkiem. Podczas konferencji towarzyszącej targom odbyła się interesująca debata na temat współpracy wodorowej w basenie Morza Bałtyckiego, która potwierdziła, że to właśnie tu rodzi się nowy biznes.

Jednym z poruszonych wątków była kwestia opłacalności produkcji wodoru: na przykład firma PtX w Finlandii produkuje wodór znacznie taniej niż my w Polsce. Warto będzie go importować – a można to zrobić, korzystając z technologii amoniakowych (produkcja i cracking) posiadanych przez Casale – komentuje Radosław Żydok, wiceprezes Dolnośląskiej Doliny Wodorowej.

Oprócz Casale i Penspen partnerem stoiska był także TAURON Inwestycje – spółka z Grupy TAURON, rozwijająca projekty w obszarze odnawialnych źródeł energii i technologii wodorowych. Casale to szwajcarski dostawca zintegrowanych technologii dla przemysłu chemicznego. Z kolei Penspen, międzynarodowa firma inżynieryjna z doświadczeniem w projektach wodorowych, poszukuje na polskim rynku nowych możliwości współpracy.

Eksperci oraz członkowie zarządu Dolnośląskiej Doliny Wodorowej i firm partnerskich wystąpili podczas wydarzenia w roli prelegentów oraz moderatorów paneli i dyskusji poświęconych przyszłości sektora energetycznego.

Wodór to klucz do przełamywania energetycznych barier – pozwala na szersze wykorzystanie OZE w sektorach tradycyjnie opartych na paliwach kopalnych: ciepłownictwie, przemyśle czy transporcie. To także najbardziej efektywny sposób zagospodarowania rosnących nadwyżek energii z niesterowalnych źródeł odnawialnych – nie tylko jako nośnika energii, ale również jako pełnowartościowego produktu dla przemysłu chemicznego – podkreśla Szymon Płoński, wiceprezes zarządu Dolnośląskiej Doliny Wodorowej.

Nowoczesne technologie zeroemisyjne zyskują coraz większe wsparcie zarówno ze strony administracji publicznej, jak i sektora prywatnego. Coraz częściej obserwowana jest też współpraca pomiędzy biznesem, nauką i samorządami, co znacząco przyspiesza wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Targi H2POLAND stanowią wyraz tego trendu – to pierwsze w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie w całości poświęcone technologiom wodorowym oraz procesom dekarbonizacji.

Regularnie budujemy konsorcja projektowe, korzystające z funduszy krajowych i unijnych. Dlatego bardzo się cieszę z ważnej roli naszego stoiska w Poznaniu – przyciągnęliśmy setki gości, którzy są zainteresowani współpracą z Dolnośląską Doliną Wodorową – dodaje Szymon Płoński.

H2POLAND 2025 NetZero Energy

H2POLAND 2025 NetZero Energy to największe w Polsce wydarzenie poświęcone gospodarce wodorowej, transformacji klimatycznej oraz technologiom zeroemisyjnym.

Targi są platformą wymiany doświadczeń i współpracy pomiędzy przedstawicielami administracji publicznej, samorządów, biznesu i środowisk naukowych. Uczestnicy koncentrują się na zagadnieniach związanych z wdrażaniem zielonych technologii, rolą wodoru w transformacji energetycznej oraz wyzwaniami związanymi z realizacją unijnych celów klimatycznych.

Rozwiązania redukujące emisje CO₂ nie tylko wspierają walkę ze zmianami klimatycznymi, ale także przyczyniają się do budowy zrównoważonej gospodarki. Polska, choć tradycyjnie kojarzona z węglem, konsekwentnie rozwija sektor odnawialnych źródeł energii, wzmacniając swoją pozycję jako kraj dążący do neutralności klimatycznej.

Dolnośląska Dolina Wodorowa, jest jedną z najaktywniejszych organizacji na krajowym rynku wodoru, została założona z inicjatywy m.in. KGHM Polska Miedź S.A., Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Na jej terenie funkcjonuje największa obecnie instalacja zielonego wodoru w firmie Promet-Plast, która jest członkiem DDW. Organizacja jest dobrowolnym i samorządnym stowarzyszeniem podmiotów zainteresowanych wspieraniem rozwoju gospodarki wodorowej rozumianej jako łańcuch wartości związany z wytwarzaniem, przesyłem, magazynowaniem i zastosowaniem wodoru w głównych działach gospodarki – transporcie, energetyce, ciepłownictwie, a przede wszystkim w przemyśle. Obszarem działania stowarzyszenia jest cała Polska, ze szczególnym naciskiem na województwa: dolnośląskie, opolskie i lubuskie oraz dorzecze rzeki Odry.