Na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego zakończyła się pierwsza edycja studiów podyplomowych „Polityka klimatyczna i zarządzanie ochroną środowiska w wymiarze lokalnym”, dofinansowanych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dolnośląska Dolina Wodorowa miała swój istotny udział w toku tych studiów!

– Transformacja klimatyczna to proces, który wymaga nie tylko wiedzy technicznej, ale także umiejętności zarządzania zmianą na poziomie lokalnym. W praktyce oznacza to konieczność przygotowania liderów, którzy potrafią połączyć fachową wiedzę w dziedzinie środowiska z umiejętnościami organizacyjnymi i społecznymi. Dzięki takiemu podejściu samorządy uzyskują wsparcie osób, które są w stanie skutecznie angażować mieszkańców w projekty ekologiczne, a także koordynować współpracę między różnymi interesariuszami – od przedsiębiorstw po instytucje naukowe – powiedział Szymon Płoński, Wiceprezes Zarządu Dolnośląskiej Doliny Wodorowej, który pełnił rolę promotora części prac dyplomowych.

Pod merytoryczną opieką Szymona powstała wyróżniona praca dyplomowa, która dotyczyła zagadnienia crackingu amoniaku. Cracking amoniaku (proces rozkładu amoniaku na wodór i azot) jest istotnym zagadnieniem w kontekście zapewnienia odpowiedniej ilości odnawialnej energii w Unii Europejskiej z kilku powodów, które są ściśle związane z realizacją celów związanych z transformacją energetyczną i dekarbonizacją gospodarki. Amoniak może być przechowywany i transportowany w postaci skroplonej znacznie łatwiej, niż wodór. UE, posiadająca ambicje do wytwarzania wodoru w ramach własnych źródeł odnawialnych (np. poprzez elektrolizę wody z energii wiatrowej czy słonecznej), potrzebuje efektywnych metod przechowywania i transportu tego gazu. Amoniak stanowi zatem wygodny nośnik, który po przechowywaniu i transporcie może być poddany procesowi rozkładu w celu uwolnienia wodoru w miejscach, gdzie jest on potrzebny.

Szymon Płoński wziął również udział w konferencji podsumowującej studia, gdzie moderował sesję dyskusyjną. Podczas spotkania absolwenci rozmawiali o kluczowych dylematach związanych z transformacją energetyczną i klimatyczną w Polsce, poruszając tematy takie jak wyzwania samorządów, rola przedsiębiorstw oraz zaangażowanie społeczeństwa w procesie wdrażania zrównoważonych rozwiązań.

Więcej informacji o studiach „Polityka klimatyczna i zarządzanie ochroną środowiska oraz transformacją energetyczną w wymiarze lokalnym” znaleźć można na stronie Uniwersytetu Warszawskiego – Wydziału Zarządzania: https://wz.uw.edu.pl/studia-podyplomowe/polityka-klimatyczna-i-zarzadzanie-ochrona-srodowiska-oraz-transformacja-energetyczna-w-wymiarze-lokalnym/