Hydrogen Week w Brukseli

Polska na Progu Innowacji Wodorowych

Hydrogen Week w Brukseli: Polska na Progu Innowacji Wodorowych 🌍💡

W ubiegłym tygodniu Bruksela stała się światowym centrum innowacji wodorowych🌟, goszcząc ponad 8000 uczestników na wydarzeniu “#HydrogenWeek” i #HydrogenExpo organizowanym przez Hydrogen Europe🇪🇺 i Clean Hydrogen Partnership przy wsparciu Komisji Europejskiej. Nie mogło zabraknąć również silnej polskiej reprezentacji🇵🇱. Polskie stoisko zostało stworzone wspólnie przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE, NCBR., Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. , Instytut Energetyki – Instytut Badawczy, Instytut Lotnictwa, i Politechnika Gdańska 🏛️.

Po raz drugi z rzędu ARP S.A. promowało polskie doliny wodorowe w trakcie Hydrogen Week🚀. Na polskim stoisku zagościła ponownie mapa Polskiego Ekosystemu Innowacji Dolin Wodorowych, która przyciągała zainteresowanie wielu europejskich i światowych instytucji🌍.

Tegoroczną nowością na polskim stoisku była możliwość prezentacji polskiego dorobku w dziedzinie gospodarki wodorowej🔬. W ciągu czterech dni odbył się szereg odczytów i prezentacji m.in. Agencja Rozwoju Przemysłu, Centrum Technologii Wodorowych przy Instytucie Energetyki – Instytucie Badawczym, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Instytutu Lotnictwa, CAKE, Politechniki Gdańskiej czy SBB ENERGY S.A. Oczywiście na stoisku nie zabrakło przedstawicieli Dolnośląskiej Doliny Wodorowej reprezentowanej przez swoich członków m.in. ARP S.A., SBB Energy, czy Instytut Energetyki🔋.

Do dolin wodorowych nawiązał w trakcie wtorkowej prezentacji Szymon Płoński, Dyrektor ds. Strategii w SDDW a podczas intensywnych czterech dni na stoisku wspólnie z Ewą Andruszków, project managerem odbyło się wiele spotkań i rozmów na temat potencjału wodorowego DDW🤝.

W trakcie High Level Conference i Side Eventów odbyło się wiele ważnych dyskusji m.in. na temat przezwyciężania barier legislacyjnych i regulacyjnych i infrastrukturalnych np. w portach🚢.

Najważniejsze wnioski z rozmów:

📣 DDW ma szansę zbudować ekosystem dla dużej doliny wodorowej, aplikować w konkursie po 20 mln EUR💶

📣regiony zaangażowane w tworzenie DDW, tj. województwa dolnośląskie i opolskie powinny przystąpić do Midwest Alliance for Clean Hydrogen i inicjatywy 3S w ślad za np. woj. pomorskim🌐

📣budową nowych konsorcjów zaczęła się już w trakcie Hydrogen Week, także zapraszamy wszystkie podmioty chętne do współpracy, szczególnie te, które chcą produkować czysty wodór i te które mogą go zużywać🤝

📣nowymi kierunkami importu wodoru mogą być Brazylia i Południowa Afryka. Koszt wodoru z Brazylii z dostawą do terminala na wyspie KRK w Chorwacji w formie amoniaku może wynosić 8 EUR/kg. Wkrótce w do Polski może zawitać delegacja brazylijska w tej sprawie🌎

📣technologie współspalania diesla i wodoru stają się faktem. W Europie jeżdżą już 3 ciężarówki o takim napędzie 30 kg wodoru + bak diesla, przy zasięgu 800 km! Nie możemy się doczekać pierwszych takich ciężarówek na drogach A4, czy S3🚚!

#HydrogenWeek #InnowacjeWodorowe #Polska #Technologia #Energetyka💡💡💡💡💡

Hydrogen Week w Brukseli_Dolina H2
Hydrogen Week w Brukseli_Dolina H2