Z radością informujemy, że projekt Baltic Sea Hydrogen Valley został wyróżniony przez Ministra Klimatu i Środowiska podczas IV Konferencji Porozumienia Wodorowego! Wyróżnienie z rąk Pani Minister Pauliny Hennig-Kloski odebrał wiceprezes DDW Radosław Żydok.
– Jestem niezmiernie dumny, że inicjatywa Bałtyckiej Doliny Wodorowej oraz udział w niej naszego stowarzyszenia został doceniony przez Porozumienie Wodorowe i stojącą na jego czele Minister Klimatu i Środowiska. Dajemy świadectwo autentycznego uczestnictwa Polski w wodorowej rewolucji dziejącej się obecnie w Unii Europejskiej. Budujemy transgraniczne relacje, które dziś skutkują przepływem wiedzy i dobrych praktyk, a w przyszłości również kolejnymi projektami badawczymi i inwestycjami. Bardzo się cieszę, że to nasze “wyjście na świat” zostało docenione. Bardzo dziękuję całemu zespołowi DDW, obecnemu i w przeszłości zaangażowanemu w ten projekt, ale też naszym wszystkim członkom, bez których takie inicjatywy nie byłyby możliwe. – powiedział Radosław Żydok
Projekt Baltic Sea Hydrogen Valley (w skrócie: Baltic) to budowa transgranicznej Doliny Wodorowej pomiędzy Finlandią a Estonią oraz połączenie jej z lokalnymi dolinami w różnych krajach otaczających Morze Bałtyckie. Projekt zakłada rozwój międzynarodowych rynków wodorowych, które w krajach tego regionu będą zoptymalizowane pod kątem technicznym i ekonomicznym, działając jednocześnie z poszanowaniem środowiska naturalnego. Projekt uzyskał dotację z Clean Hydrogen Partnership, a jego łączny budżet wynosi 33 mln euro. Z tej kwoty, na zadania Dolnośląskiej Doliny Wodorowej przeznaczono 274 tys. euro (ponad 1 mln zł).
Dolnośląska Dolina Wodorowa jest jedynym polskim partnerem konsorcjum. Naszym celem jest włączenie Polski w planowaną infrastrukturę wodorową łączącą Europę Zachodnią, Środkową oraz Skandynawię, prezentując jednocześnie nasze innowacyjne pomysły i potrzeby związane z wodorem. Wyróżniamy się unikalnym podejściem do wykorzystania wodoru jako czystego źródła energii oraz adaptacją rozwiązań dostosowanych do specyfiki polskiego rynku.
Podczas IV Konferencji Porozumienia Wodorowego zostały wyróżnione inicjatywy:
- Akademia H2; Smart Cities; Pracownia Badań Jakości Wodoru – ORLEN S.A.
- Wodorowa Mapa Polski – Gaz-System S.A.
- Przystosowanie silnika spalinowego do zasilania wodorem – Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
- Baltic Sea Hydrogen Valley – Dolnośląska Dolina Wodorowa
- Budowa pieców wodorowych – ArcelorMittal Poland S.A.