W środę 28 sierpnia w Stavanger w Norwegii na zaproszenie organizacji NORWEP – Norwegian Energy Partners – ekspert Stowarzyszenia Dolnośląska Dolina Wodorowa wiceprezes Szymon Płoński wziął udział w dyskusji na temat rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce i w obrębie Morza Bałtyckiego. Była to część sesji ONS International Markets dotycząca rozwoju offshore, wodoru i technologii wychwytu CO2 – Carbon Capture and Utilisation / Storage.

W trakcie sesji w dyskusji wzięli udział eksperci z Polski, Niemiec Estonii, Litwy i Łotwy, z podmiotów takich jak m.in. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Orlen, Holcim, Equinor, Akademia Górniczo-Hutnicza, Wind Industry Hub, PGNiG Upstream Norway, Ignitis, Uniwersytet w Kownie, RWE.

Szymon Płoński przedstawił możliwości współpracy, jakie daje projekt Bałtycka Dolina Wodorowa (Baltic Sea Hydrogen Valley) realizowany wspólnie przez podmioty z dziewięciu krajów z regionu Morza Bałtyckiego (Baltic Sea Region – BSR).

„Region Morza Bałtyckiego daje ogromne szanse na uruchomienie gospodarki wodorowej oraz rozwój wspólnych projektów. Doskonałym przykładem takiego projektu jest wspólpraca 40 podmiotów w ramach konsorcjum Bałtycka Dolina Wodorowa – największej transgranicznej doliny wodorowej w Europie, którego partnerem jest Dolnośląska Dolina Wodorowa. Głównymi partnerami projektu są Finlandia i Estonia. To właśnie kraje Skandynawskie, jak Norwegia, Szwecja, czy Finlandia mają ogromny potencjał do produkcji wodoru w standardzie RFNBO, który będzie dostępny w odpowiednich ilościach i przystępny cenowo. Polska będzie potrzebowała ogromnej ilości wodoru wg różnych szacunków do 2030 roku Polska będzie konsumować około 300 tys. ton czystego wodoru. Tak się składa, że w ramach projektu Bałtycka Dolina Wodorowa do 2030 roku zostanie uruchomiona produkcja wodoru nawet do 48 tys. ton rocznie w południowej Finlandii i Estonii. To właśnie te kraje są na końcu korytarza wodorowego Nordic-Baltic Hydrogen Corridor i to właśnie tym wodorociągiem wodór  w przyszłości popłynie do Polski i dalej do Niemiec. Dlatego tak ważny jest udział Polski w projekcie oraz przekładanie doświadczeń z tego projektu na kolejne tego typu inicjatywy w Polsce, na co liczymy” – powiedział Szymon Płoński.

W ramach sesji na pytanie od Moderatora Erika Melanena z Norwep o to co strona polska może zaoferować podmiotom norweskim Szymon Płoński przedstawił obszary, w których jest możliwa współpraca pomiędzy polskimi i norweskimi podmiotami:

  • rozwiązania do produkcji zielonego wodoru – koncept hubu wodorowego na bazie rozwiązań zastosowanych w Gaju Oławskim przez członka DDW – Promet-Plast;
  • lokowanie inwestycji w Zielonym Parku Przemysłowym w Polsce – w koncepcji wyspy energetycznej w 100% zasilanej zieloną energią;
  • wspólne przedsięwzięcia i rozwiązania dla transportu paliw zdekarbonizowanych (amoniak, metanol, CO2, wodór) z wybrzeża w głąb lądu i z powrotem transportem rzecznym – wspólna budowa barek wodorowych transportowych;
  • wodorowe rozwiązania transportowe dla gmin i miast takie jak Light Duty Vehicles, śmieciarki wodorowe, wozy asenizacyjne, pługopiaskarki, autobusy wodorowe;
  • pogłębienie współpracy i lepszą wymianę doświadczeń na gruncie Bałtyckiej Doliny Wodorowej oraz współpracy z Energy Valley z Norwegii;
  • wspólne przedsięwzięcia mające na celu produkcję metanolu, amoniaku, lub wodoru;
  • rozwiązania dla magazynowania wodoru w kawernach solnych, czy wspólne przedsięwzięcia nastawione na pozyskanie geologicznego wodoru.

„Jestem przekonany, że wspólnie możemy zainicjować wiele wspólnych i ciekawych przedsięwzięć w ramach gospodarki wodorowej. Już dzisiaj świetnie działa współpraca na gruncie technologii CCS. Ponownie dużo doświadczeń możemy zaczerpnąć z projektu Bałtycka Dolina Wodorowa” – podkreślił Szymon Płoński.

Dyr. Szymon Byliński z Ministerstwa Klimatu i Środowiska przedstawił stan prac nad regulacjami i UD36 – nowelizacją prawa energetycznego w Polsce. Eksperci z Orlenu przedstawili raport przygotowany z S&P Global na temat zapotrzebowania na czysty wodór w Polsce i państwach Bałtyckich, z którego wynika, że do 2035 roku może to być nawet 650 tys. ton rocznie. Z kolei w trakcie prezentacji prowadzonej przez prof. Mayur Pal z Uniwersytetu w Kownie dowiedzieliśmy się, że Litwa ma potencjał do wydobycia białego wodoru – tzw. geologicznego.

W sesji w trakcie panelu dotyczącego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej zostały przedstawione projekty, które zostały zainicjowane od Niemiec po Estonię. Duża część z nich będzie musiała być stabilizowana przez elektrolizery.

Z kolei w sesji poświęconej CCS-owi nowy prezes Holcim (poprzednio Lafarge) p. Maciej Sypek przedstawił projekt IPCEI ECO4PLANET realizowany w cementowni Kujawy dotyczący wyłapywania CO2 z produkcji cementu. Agnieszka Baran z Orlenu przedstawiła wątki dotyczące rozwoju projektu CCS w Grupie Orlen m.in. potwierdziła, że został złożony wniosek do PCI o budowę terminala do CO2 Gdańsku. Trzymamy kciuki za tą inicjatywę. Wyłapane w cementowni Kujawy CO2 trafi drogą morską do miejsca składowania pod Morzem Północnym w Norwegii.

ONS 2024 w Stavanger to największe targi energetyczne i konferencja w Norwegii. W tym roku firmy sektora energetycznego wystawiały się w 9 pawilonach a w śród nich najwięksi – Equinor, AKER, Subsea7, Krongsberg, PGNiG Upstream Norway i wielu innych. To wielkie święto branży Oil&Gas i ogromna szansa na nawiązanie międzynarodowych relacji biznesowych.