25 lipca w Sejmie odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Energii i Wodoru, podczas którego wiceprezes DDW Andrzej Węgrzyn przedstawił propozycję metodyki tworzenia Wodorowej Mapy Polski. Posiedzenie zespołu, prezentacja DDW oraz późniejsza dyskusja związana była z prowadzonym obecnie przez Gaz-System S.A. badaniem planowanych projektów wodorowych w Polsce i możliwością połączenia ich w sieć wodorową.
Dr inż. Andrzej Węgrzyn oparł swoją propozycję metodyki o podejście określane jako analityczno-hierarchiczny proces decyzyjny z wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji (AHP-AI). Jak przypomniał, Dolnośląska Dolina Wodorowa zorganizowała 30.11.2023 r. międzynarodową konferencję “Europejskie korytarze wodorowe”, na której dyskutowano koncepcję wypracowaną przez inicjatywę Clean Hydrogen Alliance Transmission and Distribution Roundtable w ramach European Clean Hydrogen Aliliance. Przyjęto tam dla wsparcia realizacji programu RePowerEU 5 korytarzy wodorowych. Wszystkie korytarze koncentrują się na środkowej Europie, co przy polskim zdiagnozowanym (do 1800 m) potencjale magazynowania energii w wodorze w kawernach solnych na poziomie powyżej 2600 TWh tworzy szansę biznesowa na powstanie w Polsce Europejskiego Hubu Energetycznego.
Metodykę tworzenia Mapy Wodorowej Polski dla Dolin wodorowych oparto na budowaniu strategii scenariuszowych. Zdefiniowano 3 następujące Scenariusze Wodorowe:
- Magazynów kawernowych wodoru (Magazynowy)
- Europejskich Korytarzy Wodoru (Korytarzowy)
- Bilansowania krajowego energii w Polsce (Bilansowy)
Ad.1. Scenariusz magazynowy zmierza do wykorzystania zidentyfikowanego potencjału magazynowania wodoru w kawernach solnych na poziomie 2700 TWh dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państw Unii Europejskiej i Sojuszu NATO.
Ad.2. Scenariusz korytarzowy bazuje na koncepcji Hubu Wodorowego Europy i uwzględnia przesyły na głównych kierunkach geograficznych.
Ad.3. Scenariusz bilansowy zakłada pełną dekarbonizację kraju w oparciu o własne zasoby naturalne.
Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją dr inż. Andrzeja Węgrzyna podczas posiedzenia zespołu parlamentarnego:
Informacje na temat badania Gaz-Systemu dostępne są na stronie spółki.