W dniach 25-26 września braliśmy aktywny udział podczas jubileuszowej, dziesiątej edycji jednego z najważniejszych wydarzeń energetycznych w Polsce — Kongresu Energetycznego. Organizowany przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych kongres to doskonała okazja do dyskusji oraz nawiązywania cennych kontaktów, które mogą przyczynić się do dalszego rozwoju sektora energetycznego w Polsce. Wśród wielu poruszanych tematów znalazły się również kwestie dotyczące wodoru jako paliwa o rosnącym znaczeniu w kontekście transformacji energetycznej.
Zanim przejdziemy do podsumowania paneli i dyskusji, z przyjemnością dzielimy się informacją, że firma Promet Plast, będąca członkiem wspierającym Dolnośląskiej Doliny Wodorowej, otrzymała nagrodę Lidera Zielonej Energii. Nagrodę odebrał właściciel i prezes, pan Andrzej Jeżewski. Gala wręczenia nagród odbyła się na koniec pierwszego dnia kongresu, 25 września.
Z kolei drugi dzień kongresu należał już do zespołu DDW. Dwóch naszych wiceprezesów pojawiło się tego dnia na scenie w roli mówców.
Transformacja energetyczna w Polsce nie ma sternika. Brakuje jednego ośrodka, który zarządzałby tym procesem, dlatego zmiany, które zachodzą, odbywają się w chaosie. Tymczasem dryfująca transformacja to realne ryzyka i koszty dla biznesu. Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki szacuje, że ilość energii objętej redukcją wzrośnie z 400 GWh w 2023 do nawet do 1 TWh w tym roku. To blisko pół miliarda złotych strat! Odpowiedzią na te problemy jest wodór. Wykorzystanie nadmiarowej energii z OZE do elektrolizy pozwoli wyprodukować wodór RFNBO, który już dziś jest konkretnym, wartościowym produktem. Wartość polskiego rynku wodoru RFNBO w 2030 roku może sięgnąć kilku miliardów złotych. Jesteśmy gotowi do współpracy z energetyką odnawialną, aby zamienić te stracone megawatogodziny w wartościowy produkt – wyjaśniał podczas swojej prezentacji „Dwa atomy, jeden cel. Rola wodoru w bilansowaniu systemów energetycznych” – Radosław Żydok, nasz Wiceprezes Zarządu.
W panelu dyskusyjnym „Wodoryzacja gospodarki – utopijna wizja czy realna ścieżka dekarbonizacji sektorów? udział wziął Dr inż. Andrzej Węgrzyn, Wiceprezes Zarządu DDW. W czasie debaty podkreślił – Mamy w Dolnośląskiej Dolinie Wodorowej świetne doświadczenia z pierwszymi, prawdziwym projektami wodorowymi, które już funkcjonują. Najlepszym przykładem jest firma Promet Plast i jej fabryka zasilana OZE oraz wodorem w Gaju Oławskim pod Wrocławiem. Ale kluczem do skutecznej dekarbonizacji polskiej gospodarki nie jest jeden dobry projekt, tylko multiplikacja tego modelu setki lub tysiące razy. I to właśnie chcemy robić. Widzimy już dziś czego brakuje, rozumiemy ograniczenia rynkowe czy techniczne, ale jednocześnie dostrzegamy konieczność działania, szukania potencjału OZE i jego zagospodarowania do produkcji odnawialnego wodoru. To wszystko się jednak nie wydarzy bez trudnych, odważnych działań polityków. Odblokowanie wiatrowego potencjału Polski jest niezbędne, aby rewolucja wodorowa ruszyła. Dajcie nam zielone światło, a my zajmiemy się resztą!